تبلیغات
علم فرهنگ زندگی - ریفلاکس در دوران حاملگی
ریفلاکس در دوران حاملگی | بهداشت وسلامت ,

  به گزارش  ایسنا(خبرگزاری دانشجویان ایران):                                   

یک فوق تخصص گوارش گفت: خوردن غذاهای حجیم و چرب باعث تشدید ریفلاکس (ترش کردن) در زنان باردار می‌شود؛ زیرا در حین بارداری معده کوچک شده و هضم غذا دچار مشکل می‌شود. با این وجود تغییر در تغذیه زنان باردار بهترین روش درمان ریفلاکس است.

دکتر محمود اسحاق حسینی، فوق تخصص گوارش و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با اشاره به این مطلب که ریفلاکس یا ترش کردن، عارضه شایعی است، افزود: 90 درصد مردم در طول زندگی خود یک بار ترش کردن را تجربه می‌کنند.

وی در ادامه با ذکر این که افراد ترش کردن را در فواصل ماهیانه، هفتگی و یا روزانه تجربه می‌کنند، تصریح کرد: حاملگی سبب تشدید و ایجاد ریفلاکس می‌شود.

این فوق تخصص گوارش با اشاره به این مطلب که ریفلاکس به دو علت در زنان بارداری که تجربه آن را نداشته‌اند به وجود می آید، توضیح داد: وجود موادی که از جنین ترشح می‌شود باعث شل شدن اسفنگتر (دریچه) بین مری و معده و تسهیل ریفلاکس در زنان به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری می‌شود.

وی در ادامه گفت: علاوه بر این، اثر فشاری جنین به معده، باعث بر هم خوردن شکم و آناتومی معده ‌شده و باعث ایجاد و تشدید ریفلاکس می‌شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این که زنان باردار برای درمان ریفلاکس نمی‌توانند دارو مصرف کنند و باید نوع تغذیه‌شان را تغییر دهند، تاکید کرد: زنان بارداری که دچار ریفلاکس می‌شوند بهتر است از خوردن غذاهای چرب و حجیم، خودداری كنند؛ چرا که در دوران بارداری معده کوچک‌تر شده و بالطبع هضم غذا مشکل‌تر می‌شود. همچنین مصرف نوشابه هم به علت تشدید ریفلاکس ممنوع است.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که زنان حامله نیاز به انرژی مضاعف دارند، گفت: زنان دچار ریفلاکس بهتر است حجم غذا را کاهش داده و تعداد دفعات آن را بیشتر کنند.

دکتر اسحاق حسینی به باور غلط زنان باردار که در هنگام خواب سرشان را بالاتر از گردن می‌گذارند اشاره و تاكید كرد: این عادت غلط باعث آرتروز زودهنگام گردن می‌شود.

وی در پایان به مادران باردار توصیه کرد: بهتر است تا حد امکان بلافاصله بعد از صرف غذا به خواب نروند و یا در صورت خوابیدن زاویه‌ای 30 درجه با افق داشته باشند.


نوشته شده توسط مهران زینال زاده در سه شنبه 19 آذر 1387 و ساعت 06:00 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ تعریف خوشبختی+ سرطان چه نوع بیماری است!!!(قسمت اول)+ اینترنت چیست ؟(قسمت ششم)+ اینترنت چیست ؟(قسمت پنجم)+ اینترنت چیست ؟(قسمت چهارم)+ اینترنت چیست ؟(قسمت سوم)+ اینترنت چیست ؟(قسمت دوم )+ اینترنت چیست ؟(قسمت اول)+ سرخک+ جلوگیری از اشغال شدن خط تلفن به هنگام استفاده از اینترنت+ برند شوستر از رئال مادرید اخراج شد+ مارادونا: من آدم بزدلی نیستم+ خداداد عزیزی+ ریفلاکس در دوران حاملگی+ سریال یوسف پیامبر

صفحات: